Episode 3.5

Episode 3.5  00/00/03 – Played ‘Angie Raeburn’

By – Timothy Prager

Producer – Ros Anderson

Director – Renny Rye

Abbey Wallace – Michelle Collins

Kenny Marsh – Paul Kayne

Douglas Raeburn – Michael Carter

Marjorie McGowan – Elaine C Smith

Heather McGowan – Jenny Foulds

Mary Raeburn – Monica Gibb

Hamish Raeburn – Gerald Lepkowski

Robbie Leonard – Michael Hodgson

Charley Wallace – Charlotte Graham

Alfie Wallace – Phillip Dowling

Gordon Macphee – Sean Scanlan

Brain Macilhenny – Tom Ingram

Malcolm Campbe;; – George Anton

Jase – Nick Campbell

Matty – Dickon Tolson

Old Woman – Patricia England

Colin Campbell – Paul Ireland

Carolyn Fraser – Karen Westwood

Alistair Macleod – John Straiton

Receptionist – Jody Jameson

Dr Ewan Talbot – Henry Ian Cusick

1st Asst. Director – Peter Freeman

2nd Asst. Director – Andi Brown

3rd Asst. Director – Carol-Anne Henderson

Production Runner – Jamie McKay-Haynes

Production Co-ordinator – Rhian Griffiths

Production Secretaries – Christian Fenwicke-Clennell – Rebecca Timms

Script Supervisor – Tess Malone

Production Accountants – Louise Coulter – Jacky Holding

Location Manager – Mally Chung

Unit Manager – Malcom D Baker

Camera Operator – Adam Gillham

Focus Puller – Jason Olive

Clapper Loader – Stuart Chapman

Grip – Alfie Williams

Steadicam Operator – Roger Tooley

Sound Recordist – Alastair Mason

Boom Operator – Noel Thompson

Gaffer – George Vince

Best Boy  – Colin Price

Lighting – Steve Cussell – Graham Cussell

Art Director – Pilar Foy – Sophia Stapleton

Production Buyer – Ken Urry

Property Master – Ray Holt

Properties – Paul Michel – Mike Booys – Rab Gillen

Special Effects – Beil Corbould

Construction Manager – Dave Chappell

Construction – Billy Wilson – Richard Hassell

Wardrobe – Sheila Cullen

Dressers – Barbara Harrington – Ray Greenhill

Make-up Artists – Peta D – Julie Nightingale

Srunt Co-ordinator – Jim Dowdall

Post Production Supervisor – Susan Buckle

Production Assistant – Sarah Howie

Dubbing Mixer – David Humphries

Colourist – Alan Bishop

Dubbing Editors – Jennie Evans – Danny Longhurst

Production Executives – Alan Fairholm – Gaynor Holmes

Casting Director – Angela Grosvenor

Script Editors – Alex Jones – Trish Malone

Composer – Charlie Dore – Julian Littman

Film Editor – Alan Jones

Costume Designer – Judy Pepperdine

Make-up Designer – Emma Scott

Production Designer – Annette Gillies

Director of Photography – Nigel Walters BSC

Line Producer – Keith Webber

Executive Producers – Nadine Marsh-Edwards – Adrian Bate

(Visited 55 times, 1 visits today)